Üstad varken bize laf düşmez dedik, bu sayfadaki bilgiler Sadun Boro’un “Vira Demir” adlı kitabından alınmıştır.
Kendisine çok teşekkür ederiz.
Üstad’ın kitapları için : www.zerobooksonline.com

Üstada saygıyla…

Amazon (Maden – Gücük – Küçükgünlük) Koyu 36° 49.9′ N – 28° 03′ E Harita 3112 B Bördübet Limanı’nın poyraz ucunda, iki yamacı sık çam ormanı ile kaplı Maden Koyu, fiyort gibi içeri girer. Koyun içi, kuzey yakasından çıkan alçak bir kum burnunun başladığı yere kadar derindir. Burada 6 ila 10 m. Arasında, funda demir edilir. Dibi balçık-kum karışımı olup, mükemmel demir tutar. İster demir üstünde kalınır, ister güney yakasına palamar verilir. Batı-lodos hariç, her havaya kapalı olan koya, meltem batıya kaçtığı zamanlar, hafif solugan iner. Kum burnunun önünde, alçak bir tahta iskele vardır.

Burası, içerideki Amazon Kamping’in plajıdır. Ağaçlar altında bir yol, kampa kadar gider. Tahta iskeleden itibaren 2 m. Derinlik hattı, doğu yönde, karşı sahile doğru uzanır. İskeleye yakın beyaz bir şamandıra, bu sığlığı işaretler. Ondan sonra yer alan içerideki geniş koy sığdır. Nihayetinde bir azmak, içeri doğru kıvrılır. Bu azmağı botunuzla gezmeyi sakın ihmal etmeyin. Yarım ila 1 m. Derinlikte bir kanal, tahta iskeleden sonra, koyun kuzey yakasını takiben dereye girer. Kanal işaretlenmiştir. Ucu kırmızı kazıklar sancakta, beyazlar iskelede bırakılır. Üzerine koca çam ağaçlarının eğildiği azmak, yılan gibi kıvrıla kıvrıla, ta içerideki Amazon Kamping’in iskelesine kadar girer.

Belki, bir kefal veya yalıçapkını, önünüze düşüp size yol da gösterebilir! Amazon kamping, doğaya düşkün insanların, sakin bir tatil geçirmek için geldikleri küçük, temiz bir tesis. Aynı zamanda, koya gelen yatçılara da hizmet verir. Yiyecek, içecek, duş, telefon vb. ihtiyaçlarınızı buradan karşılayabilir, kendi pişirdikleri köy ekmeğini tadabilir…

ClubAmazon © 2024.
Her Hakkı Saklıdır.

Design & Development: Pathrone Digital

ClubAmazon © 2024.
All Rights Reserved.

Design & Development: Pathrone Digital